Сърцевината на дървото и сърцевината на изкуството
Минчо Тодоров е млад дърворезбар и художник, за когото дървото носи топлината и уюта, нужни на човешкото същество. То носи със себе си и ценни уроци, които всеки творец научава при досега си с Природата – най-естествения вдъхновител. Минчо разказва за пътя си на творец, за срещите си с различните материали, с които е работил. Най-ценното за него е да дадеш умение и знание в ръцете на хората и особено на децата.
Това, което той взема, го взема от Природата и винаги подхожда към изделията – били те функционални предмети за бита или пък дървени пластики, които да красят стените на един дом – с усещането, че прави нещо специално и то задължително трябва да е изработено на ръка и с грижа.
За Минчо е важно творецът да се отличи и това е една от причините да прави просфорни печати за хляб – традиция, която в България не е много разпространена и малко хора знаят, че тези печати, освен красиви, са имали и сакрална и социална функция в миналото.
Освен художник, скулптор и дърворезбар, той е и преподавател. Неговите ученици рисуват с плам, и с любопитство слушат лекциите по история на изкуството и по естествена история, за да се научат на света около себе си, докато го изобразяват. Предстои и изложба с техни творби, която пандемията само е отложила.
В ателието му близо до София е уютно, мирише на дърво и навсякъде си личат погледът и ръцете на истински творец, с дух и отношение към материала. Минчо прави триизмерни скици на пластиките, които изработва, а на тезгяха му човек може да се научи как да насочи усилията на ръцете си към сърцевината на дървото, за да вземе най-доброто от него – топлината, шарката и уюта на естествения материал.
БНР
Снимките са предоставени от Минчо Тодоров