Връчват Годишната национална награда за живопис на името на Владимир Димитров – Майстора
В деня, в който художникът е роден, в Кюстендил се връчва и Годишната национална награда за живопис на името на Майстора. Церемонията ще бъде от 12 ч. в Художествената галерия на града. Заради противоепидемичните мерки тя ще бъде на открито, пред входа на галерията, близо до бюст-паметника на художника.
Майстора създава и стотици скици от фронта като доброволец в Балканската война, военен художник в 13-и рилски пехотен полк и участник в Първата световна война като художник на Рилската дивизия.
Като съвсем млад е бил бояджия и писар, за да събере пари да учи за художник. Заминава за София с помощта на местните, които го подкрепят финансово. Прозвището Майстора получава от състудентите си в Художествено-индустриалното училище. Докато учи, печели първите награди във всички студентски конкурси. През 1909 г. посещава биеналето във Венеция, пътува и в Турция, Русия и Италия.Работил е и като учител в села и градове.
Любопитен факт от живота на Майстора ни отвежда към 1924 г., когато сключва договор с американския сенатор д-р Джон Крейн, който предварително откупува всичко, което художникът ще нарисува през следващите четири години.
През същата 1924-а се установява в кюстендилското село Шишковци, където живее до 1951 г. Селяните го наричат „рисувача“, хазяинът му го сравнява с Иван Рилски, а децата му викат „Дядо Коледа“.
Умира на 29 септември 1960 г. в столична болница.
Haгpaдaтa за живопис на името на Владимир Димитров Майстора cъщecтвyвa oт 1973 г., пpиcъждa се вcяĸa гoдинa нa eдин бългapcĸи xyдoжниĸ зa изĸлючитeлни пocтижeния в изoбpaзитeлнoтo изĸycтвo.
Hocитeлят й пoлyчaвa cтaтyeтĸa, изpaбoтeнa oт cĸyлптypa Kиpил Maтeeв, 5000 лeва от общината и 2000 лeвa oт Mиниcтepcтвoтo нa ĸyлтypaтa.
Своеобразна прелюдия към днешното честване се оказа изложбата „Майстора – писар в съда и неговите последователи“ , открита в голямото фоайе на Съдебната палата в града. Проектът е на Окръжен съд – Кюстендил и школата по рисуване в града „Новите Майстори“, в партньорство с Държавен архив – Кюстендил.
БНР